Free cookie consent management tool by TermsFeed

Inšpirovaní
DIVOKOU prírodou

Kniha / Erik Baláž / 2019

Život je len jeden

„Keď som v lese, nič iné neexistuje,“ hovorí Erik Baláž, ekológ, filmár, aktivista a presvedčený obhajca divokej prírody.

Láska k prírode výrazne formovala Erikov profesionálny aj osobný život. Prostredníctvom svojich unikátnych filmov, kníh a videí sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Zároveň ale na vlastnej koži zažil, aké je to byť persona non grata pre určité záujmové skupiny.

Táto kniha rozhovorov približuje Erikov osobný príbeh, jeho postupný vývoj od mládenca stopujúceho vlkov, cez mladého ochranára či filmára z núdze až po aktivistu a politika. A umožňuje nám pozrieť sa na prírodu, tak ako ju vidí a pozná Erik.

Kto s kým v lese komunikuje? Ako by vyzerala divočina v nížinách? Dokáže človek svojimi zásahmi prírode pomôcť? Je vôbec možné s prírodou hospodáriť spôsobom, ktorý je dlhodobo udržateľný?

Odpovede na tieto a ďalšie otázky ponúka zrozumiteľným a pútavým jazykom Erik Baláž v novej knihe rozhovorov s Katarínou Bartoňovou.

Erik Baláž - Život je len jeden
Erik Baláž - Stratená voda

Kniha / Erik Baláž / 2018

Stratená voda

Autor tejto knihy, Erik Baláž, je fascinovaný samotným životom a jeho tajomnými príbehmi. Snaží sa porozumieť tomu ako funguje príroda. Keď sa prechádza po krajine uvažuje nad tým, ako vznikli také úžasné prostredia plné rozmanitého života. Odpoveď nachádza v množstve procesov vybrúsených do dokonalosti samotnou evolúciou.

Je toho veľa s čím sa musí život vysporiadať, no voda je vždy súčasťou riešenia. Nik preto nezaobchádza s vodou šetrnejšie ako príroda sama. Ona našla riešenia ako oklamať gravitáciu a zadržať vodu v strmých svahoch. Život zachytáva vodu v mikroskopických štruktúrach v pôde, v rašeliniskách, v bobrích hrázdach, v záplavových územiach riek… musí ju zadržať, aby sám prosperoval.

Voda znamená život. Táto elementárna pravda sa stáva strhujúcim zážitkom pre každého, kto sa rozhodne pátrať po rozmanitých príbehoch, v ktorých sa život stretáva s vodou.

Kniha ale nie je len oslavou života a jeho dokonalých „technológii“ na hospodárenie s vodou. Ukazuje aj na chyby, ktoré sme v krajine urobili my – ľudia.

Kniha / Karol Kaliský / 2016

Rok v divočine

Arolla Film prichádza s novou fotografickou knihou. Jej autor, Karol Kaliský, v nej predstavuje najlepšie fotografie, ktoré sa mu v tatranskej divočine podarilo urobiť počas posledných 12 mesiacov. Stovky dní v teréne,

Karolove autentické zážitky a stále rastúce skúsenosti s fotografovaním robia z knihy dielo, ktoré v Tatrách tažko prekonať.

Z jednotlivých obrazov sa vás priam dotýka atmosféra chladných hmlistých rán aj pokoja jesenných večerov. Dych vyrážajú vzácne zábery tých najskrytejších zvierat: medveďa prvýkrát vychádzajúceho z brloha, vĺča v horskom pralese, rysia rodinka v kosodrevine, či pstruhy ukryté v hlbočinách rieky Belá, sú len niektoré z nich. Karol odfotografoval scény aké väčšina ľudí nikdy neuvidí.

Aj to je dôvod prečo by kniha Rok v divočine nemala chýbať v knižnici žiadneho milovníka prírody.

Karol Kaliský - Rok v divočine
Erik Baláž a Bruno D'Amicis - Posledná pevnosť

Kniha / Erik Baláž a Bruno D'Amicis / 2010

Posledná pevnosť

Táto fascinujúca kniha o medveďoch a divokej tatranskej prírode vznikla spojením 15-ročných skúseností popredného slovenského odborníka na medvede Erika Baláža a umenia talianskeho fotografa Bruna D’Amicis.

Autori knihy strávili v tatranskej divočine stovky náročných dní. Autentické príbehy a viac ako 130 nádherných fotografií svetovej kvality prekonávajú všetky slovenské publikácie o medveďoch. Kniha búra vžité mýty a vyzdvihuje význam ozajstnej divočiny.

Arolla Film s.r.o., Komenského 501/18,

033 01 Liptovský Hrádok

IČO: 44998988, DIČ: 2022922627

© 2023, Arolla Film, Všetky práva vyhradené